Gyerekekkel gyerekeknek

Itt a szünidő, és bizony eljutnak a gyerekek arra a pontra, hogy kijátszották magukat, és kezdenek unatkozni. Mi is eltudunk jutni arra a pontra, hogy kifogytunk az ötletekből. Ekkor kérünk segítséget egyik legjobb barátunktól, Google-től. Rájövünk, hogy a lehetőségeink végtelennek, és máris más gondunk van, hogy melyiket is válasszuk, mi az ami igazán leköti őket és van hozzá itthon minden...

Most erre mutatok pár példát.

Készítsünk gyerekekkel, gyerekjátékokat!

1. Első, legegyszerűbb a kirakó készítés.

Amire szükségünk lesz:
Karton (vagy valamilyen keményebb papír pl. müzlis doboz),
Kép, amit ki szeretnénk rakni (mi reklám újságból vágtunk ki, de bármi megfelel amit a gyerekek szeretnének),
Olló,
Csiríz, (elkészítését az előző posztban, itt találjátok)
Ecset.

Ahogy megvan a kiválasztott kép, igazítsuk hozzá a kartonpapírt (vagy fordítva). Csirízzel kenjük meg a kartont és a kivágott kép hátulját is, majd tegyük a kartonra. Középről kifelé haladva simítsuk rá a papírt, vigyázva, hogy ne gyűrődjön meg. Hagyjuk megszáradni. (Érdemes súlyt rakni rá, hogy ne deformálódjon, de vigyázzunk hogy ne ragadjanak össze.)

Kirakó készítése

Ha megszáradt, akkor vágjuk fel tetszőlegesen. Kisebbeknek érdemes egyszerűbb formákat vágunk (max. 6 darabba vágjuk 2 éves korig), míg a nagyobbakét bonyolíthatjuk, de az a legjobb, ha ők maguknak vágják fel. Már csak ki kell rakni a kirakót. 😉

2. Malom játék.
Gyerekkorom nagy kedvence volt, szegény Nagypapámat nyaggattam, hogy játszom velem, de szerencsére szakított rá mindig időt. Nyaralások elengedhetetlen kelléke volt, és a legjobb mind közül az volt mikor Apukámmal a tengerparton kerestük a fekete és fehér kavicsokat, majd egy papír lapra felrajzolta a táblát, és egész nyaralás alatt azzal játszottunk, talán még haza is hoztuk. Ez az emlék az alapja a második játékunknak. Elkészítjük az utazó, vagy strandos verziót. Játékszabályokat itt megnézhetitek.
Szükségünk lesz a következőkre:
szappanos doboz (vagy bármilyen visszazárható kicsi papír doboz),
fehér papír (ha egyik fele használt, de nem üt át, akkor az is jó),
ceruza,
olló,
alkoholos filc (vagy olyan toll, ami nem folyik szét egy csepp víztől),
vonalzó,
csiríz,
ecset,
9 db fehér kavics,
9 db fekete kavics (persze lehet más is, csak eltérő színű, vagy formájú legyen, akár termések, tobozok is lehetnek).
Az is jó móka, ha előtte egy séta során gyűjtjük be a játék figurákat. (Kiválasztásnál vegyük figyelembe, hogy el kell majd férniük a dobozon.)

Ha az előkészületek megvannak, akkor első lépésként vonjuk be a dobozt (ami a begyűjtött játék figurák tartója is lesz) a fehér lappal, amihez egyszerűen rajzoljuk körbe. Ne feledkezzünk meg, hogy nem árt kis füleket hagyni az átlapoláshoz, így ne a lap szélén kezdjük (a képen pirossal jelöltem hova kell). A lustábbaknak az is elég, ha az egyik nagyobb oldalára vágnak egy darab fehér papírt, és erre rajzolják rá a játék táblát.

Doboz készítés

Körbe vágás után a szaggatott vonalak mentén hajtsunk be a papírt, majd kenjük meg csirízzel a belső felét. (Lehetőleg az legyen a belső fele, ahova rajzoltunk. Ha használt papírral dolgoztunk, akkor a használt oldalára rajzoljuk körbe a dobozt.) A bevonást/ragasztást azzal az oldallal kezdjük, ahol az átlapoló fül van, így mindegyik átlapolás alulra fog kerülni. 
Ha megszáradt a ragasztás, akkor jöhet a játék tábla rajzolása. (Érdemes először ceruzával megrajzolni, és utána áthúzni alkoholos filccel.)

Malom tábla készítése

A játék táblához 3 db négyzetet kell rajzolni egymásba. Az elsőnél érdemes 2-3 mm-t elhagyni a szélétől, hogy kiférjenek a körök. Mivel elég kicsi dobozt használtunk, így 2-2 mm-t hagytunk el, és összesen 56x56 mm-es lett a négyzetünk. A következőt 10 mm-el beljebb rajzoltunk, majd a 3. legkisebb is 10 mm-el került beljebb a középsőtől.  Ha így jó a tábla, akkor kihúzzuk filccel a vonalakat, majd minden sarokra, és minden oldal közepére rajzolunk egy kis kört. Ezután mindegyik oldal közepét összekötjük egy egyenes vonallal. (Ezt a négyzetet rajzolásakor is megtehetjük, csak én elfelejtettem. 😃)
Ezzel készen is vagyunk, indulhat a játék! Ne felejtsük el a kavicsokat beletenni a dobozba a jáék végén. 😉

3. Memória játék.
Elkészítése ugyanolyan egyszerű mint a kirakóé, csak kicsit időigényesebb.
Ismét egy lehetőség a szórólapok és kartonpapír újrahasznosítására.
Szükséges eszközök, anyagok:
újságpapír (a szórólapok tökéletesek)
kartonpapír,
olló,
ceruza,
csiríz,
ecset.

Első lépésként a kartonból 5x5 cm-es négyzeteket vágunk, 20-40 darabot, attól függően hány darabos memória játékot szeretnénk (kisebbeknek elég a 20 db-os, nagyobbaknak akár még több is lehet mint 40).

Memória játék készítése

A reklám újságokból vágjunk ki 2-2 ugyanolyan, vagy hasonló képet, ami ráfér az 5x5-ös kartonra. Ezek lesznek a párok. Mind a kartont, mind a kivágott újságpapír hátulját megkenjük csirízzel, majd a kartonra igazítjuk a képet. Ujjunkkal rásimítjuk, hogy ne legyen gyűrődés rajta, de vigyázzunk, hogy ne szakadjon el. (Ha elszakad, akkor igazítsuk vissza és kenjük át csirízzel.) Miután megszáradtak igazítsuk méretre amit kell (ha van olyan ami túllóg a kartonon, azt vágjuk le), és már indulhat is a játék.

Bármelyiket is választjuk biztos, hogy jól fogunk szórakozni a készítés alatt is, nem csak használat közben. Gyerekeinknek is élvezetes, értékes időtöltés lesz, mialatt fejlődnek, és jól érzik magukat.

Örömteli alkotást kívánok mindenkinek!
Tünde

Megjegyzések