Nem tudom ki hogy van vele, de nálunk rengeteg foglalkoztató újságot, füzetet, stb. kapnak a gyerekek. Természetesen mindenhonnan az folyik le, és persze mindegyiket használják....
Megelégeltem, hogy az újság tornyokat mindig valakinek (persze többnyire nekem) össze kell szedni, ezért kartondobozból készítettünk irattartó papucsot. A füzetekből kiszakadt, kallódó papírlapokkal, illetve reklám újságokból kivágott képekkel pedig bevontuk, díszítettük. Jó móka volt mindenkinek, és örömmel pakoltak bele gyermekeim, ami dupla nyereség. 😀
Irattartó papucs kartondobozból |
Mielőtt hozzálátunk főzzünk egy adag csirízt. Erre tökéletes, pillanatok alatt megvan, káros anyag mentes, és nem utolsó sorban zero waste. Még akkor sincs semmi gond, ha gyermekünk megkóstolja (mint ahogy a mi kis, 1.5 éves lányunk harmadik mozdulata volt).
Csiríz készítés: 2 dl vizet feltesszük melegedni, és elkeverünk benne 3 púpos teáskanál finom fehér lisztet. Közepes lángon addig főzzük amíg híg puding állagú nem lesz (sűrű, de még önthető), ez kb 2 perc. Átöntjük egy hőálló, zárható edénybe, pl. befőttes, vagy bébi ételes üveg. Ha már kicsit hűlt, használhatjuk is. A maradékot lezárva, kb. 2-3 hétig tárolhatjuk hűtőszekrényben. (Ha rendszeresen használjuk, átkevetjük tovább is.)
Térjünk vissza az irattartó készítéséhez:
Kell egy kartondoboz. Mi 30x23.5x10 cm-es dobozt használtunk (amiből pont akkora irattartó papucs lett mint a bolti), de lehet más méretű is, 15 cm szélesből is csináltunk, de az nehéz a gyerekeknek ha tele van.
Csiríz,
Ecset,
Olló, vagy szike
Papír, amivel be szeretnénk vonni,
Ragasztó szalag (opcionális, nekünk nem kellett)
Első lépésként megskalpoljuk a dobozt úgy, hogy a 30 cm-es oldalát körbe levágjuk kb 27 cm-re. Nekünk pont oda esett a doboz átlapolás, így könnyű volt. (Aki tud egyenesen vágni szikével, az inkább azt használja, mert szebb vágási felületet ad.)
A levágott részt használjuk a nyitható oldal erősítésnek, ami az irattartó gerince (hátulja) lesz. Vágjuk pont akkorára, hogy beleférjen a dobozba. Választhatunk, hogy pont akkora legyen mint a doboz, vagy kicsit túllógjon, és fülként funkcionáljon. Mi az utóbbit választottuk. Ezután a doboz 10 cm-es oldalán, a nyitható részeket hozzáragasztjuk csirízzel a dobozban lévő fülhöz. Pár percig hagyjuk kötni, szorítsuk össze a ragasztandókat (pl. tele befőttes üveget tegyünk az összeragasztandó részekre). Ezután a méretre vágott erősítőt ragasszuk bele. Ecsettel vigyük fel a csirízt mind a doboz visszamaradt nyitó füleire, mind az erősítőre (lehetőleg ne legyen rajta ragasztószalag, vagy ha van, akkor a másik felét kenjük meg, mert a ragasztószalagra nem köt a csiríz). Szintén hagyjuk kötni pár percig összenyomva (lesúlyozva) a felületeket.
Ezalatt kiválogathatjuk, hogy miket szeretnénk ráragasztani. Ollót biztonságosan kezelő gyerekeknek kiadhatjuk ezt a munkát, állítsák össze ők a montázst.
Ezután már csak a díszítés van hátra.
Ha már egyszer belekezdtünk ne is álljunk meg addig amíg elegendő irattartót nem készítettünk. Ne csak a gyerekeknek, hanem magunknak is készítsünk, biztos találunk olyat, amit bele lehet pakolni. 😉
Ha maradt még a ragasztóból akkor tegyünk rá tetőt, és mehet a hűtőbe a következő projektig.
Jövő héten gyerekjátékokat készítünk a gyerekekkel, amihez a maradékot elhasználjuk, vagy sem, majd kiderül.
Örömteli alkotást kívánok mindenkinek!
Tünde
Megjegyzések
Megjegyzés küldése