Miért ne dobd ki a tojás héját

Húsvét után aktuális téma a tojáshéj, mint konyhai hulladék újrahasznosítása, felhasználása.

A tojáshéj 98%-a kalciumkarbonát (kalcit, mészkő) ami védelmi funkciója mellett az embrió ásványi anyag ellátását biztosítja.

Ha kérünk Google segítséget, rengeteget olvashatunk a tojáshéj különböző felhasználási lehetőségeiről. Összeszedtem az ígéretesebbeket, illetve azokat amiket ki is próbáltam. Mivel a blog fő profilja a kreatívkodás, arra is mutatok példát. 😉

Tojáshéj különböző felhasználási lehetőségei:

1. Edd meg: ez a legfurcsább elsőre, pedig évszázadok óta használják. Különböző kultúrák, tájegységek különböző bajokat orvosoltak vele mint például tüdőbaj, vérhas, de használták savlekötésre, vagy fogfehérítésre is. (A mai savlekötő gyógyszerek nagy része is kalcium és magnézium karbonát.)

Természetesen előtte megfelelően elő kell készíteni a tojás héját. A legjobb, ha ismert eredetű, vagy bio tojás héját használjuk. A megtisztított héjakat (a belsejében lévő hártyát is távolítsuk el amennyire csak lehet) főzzük 10 percig lobogó vízben, majd tegyük sütőbe 170-180°C/10-20 percre. (Ennél jóval alacsonyabb hőfokot is olvastam más oldalakon, de én szeretek biztosra menni. A 195°C légkeveréssel sok, ott már megég.) Ezután őröljük porrá (robotgép vagy kávédaráló, de mozsár is alkalmas a célra), majd használhatjuk is. Napi egy kis kanálnál többet nem szabad használni, mert a kalcium túladagolás sem egészséges. (Főként akkor kell odafigyelni, ha D-vitamint is szedünk.) Ne fogyasszuk magában, hanem inkább adjuk valamilyen tésztához, vagy kenyér sütésekor dobjuk a liszthez. Esetleg turmixba, vagy joghurthoz is adagolható (én kenyér sütésnél használtam, a többiről csak olvastam).

Nem csak mi ehetjük meg, hanem az állatok is tudják hasznosítani. A kertben szétszórt tojáshéjdarabokat a madarak szívesen felcsipegetik. A nőstények el különösen hasznos tojásrakás után kalcium utánpótlásra. Ha van madár etető a kertben, nyugodtan keverjük a szárított, zúzott tojáshéjakat az eleséghez. Tyúkoknak is régóta adják, pont ezért. 

2. Ültess bele : Ez az egyik legegyszerűbb módja a felhasználásának.

Ha sikerül úgy feltörni a tojást, hogy nagyobb ép darab maradjon, akkor készen is van a virágcserepünk. (Ha ez nem sikerült, akkor próbálkozzunk tovább, és a nem megfelelő héjakat tegyük félre más projekthez.) A kész "cserépbe" mehet némi virágföld, majd a virág kisebb földlabdával, és teletöltjük földdel.

Ha nem szeretnénk sokat locsolni a kis cserében a virágokat, akkor vethetünk bele magokat. A paradicsom, a paprika, a padlizsán
 kifejezetten szereti a kalcium dús talajt. A feltört tojás héj aljára nagyobb tűvel üthetünk egy lyukat, hogy jobb legyen a vízelvezetés (nem szükséges), majd mehet bele a föld és a vetőmag. Ahogy elkészültünk vele helyezzük vissza a tojástartóba. Ha kihajtottak a magok és kiültetjük a kertbe palántákat, csak roppantsuk össze a tojás héját, ezt szórjuk bele a növény gyökeréhez összetörve, és mehetnek is új helyükre kis palántáink.

3. Tartsd távol az állatokat
3.1. Csigák
Ezek a kis kártevők előszeretettel rágják le a növények friss hajtását, vagy később kedvenc növényeink leveleit, ami elég idegesítő. 
Szerencsére nem tudnak átkelni a szétszórt, apróra tört tojás héjakon. Nagyon nem kell túlzásba vinni az aprítást, elég ha az ujjaink között kisebb darabokra roppantjuk az előzőleg leforrázott tojás héjakat. Természetesen az is jó, ha a főtt tojás héját gyűjtjük össze, így megspóroljuk a forrázást.

3.2. Macskák
Nem tudom ki hogy van vele, de néha úgy érzem az egész környék macskája a mi kertünkben végzi el a nagy dolgát. Mikor olvastam, hogy távoltartásukra jó a tojáshéj, azzal a lendülettel ki is próbáltam. 

Eddig úgy néz ki működik, fél méterrel arrébb ment a macska egy bokor alá. 😀 Oda megy a következő adag. A száraz héjakat kézzel összetörjük apróbb  darabokra, majd szétszórjuk a kertben oda ahova nem szeretnénk, hogy piszkítsanak a cicák. Már csak az a kérdés, hogy a szétszórt tojáshéj darabokat nézzük, vagy inkább összeszedjük a nem kívánatos végtermékeket. Ha a szétszórás mellett döntünk, akkor a madaraknak is kedveskedünk

3.3. Szarvasok
Ha kis cserjéinket vagy fáinkat szeretnénk megvédeni a szarvasoktól, csak annyit kell tennünk, hogy a zúzott tojás héjakat szétszórjuk a kertben, ugyanis nem bírják a tojás szagát. 

4. Túrbózd fel a kertedet:

Kalcium tartalma a növényeknek is tápanyagot biztosít, így szórjuk ki bátran. Persze előtte nézzük meg, hogy milyen a talaj, mert az egyébként is meszes talajton nincs értelme szétszórni. Mivel javítja a talaj vízelvezetését ládákba ideális.

5. Készíts aszfalt krétát:

Ez is egy olyan dolog amit a gyerekek nagyon élveznek. 
Nem csak az elkészítését, hanem a felhasználását is. Azért bolti minőséget ne várjunk, de mivel maguk készítették a gyerekek, úgyis ez lesz a kedvenc. Részletes elkészítési útmutatót itt találjátok.

6. Komposztáld

Mi sem egyszerűbb ennél, ha van erre lehetőségünk, akkor tegyük bátran. A megtisztított tojáshéjakat törjük össze, szárítsuk ki, úgy tegyük a komposztba, mert így gyorsabban lebomlik.

A lehetőségek elég sokrétűek, így érdemes félre tenni ha éppen nem tudjuk felhasználni. Így egy dologgal kevesebb ami a kukába kerül. Hajrá!

Tünde


Megjegyzések