Aszfalt kréta tojáshéjból

Ilyen hideg, esős napon mint a mai, lehetőségünk van felkészülni a jó időre, és a gyerekeket is lefoglalhatjuk egy darabig, ha csinálunk közösen aszfalt krétát tojáshéjból.



Hozzávalók:
liszt
tisztított tojáshéj
meleg víz
ételfesték

Eszközök:
Kávédaráló, vagy mozsár, vagy húsklopfoló
Evőkanál
Teáskanál
Szita
Keverő tál(ak)
(WC papír guriga vagy alufólia papír hengere
Ragasztószalag vagy befőttes gumi)-opcionális

A tojáshéj por elkészítéséhez a felsorolt eszközök közül a daráló ami hatékony, a többit inkább a gyerekek élvezik. 
Tojáshéj por készítés
A húsklopfolóhoz a tojáshéjakat tegyük vászon zsákba, vagy erősebb zacskóba (ami a képen van nem bírta a strapát, szétszakadt) és úgy kezdjék el törni a csemeték, de inkább csak előkészítésre jó. A mozsárral már elérhetjük a kellő szemcseméretet, de eléggé fárasztó. A nagyobb héjdarabok eltávolítása érdekében szitáljuk át a zúzalékokat. Egy adathoz 5-6 db tojás héjára van szükség.

Ezután jöhet a a kréta massza elkészítése:

Egy keverőtálba mérjünk 1 teáskanál lisztet, 1 evőkanál tojáshéj port, majd adjunk hozzá pár csepp ételfestéket és 2-2.5 teáskanál meleg vizet. Ételfestéknek használhatunk boltit, vagy magunk is készíthetünk. Ugyanazok a főzetek jók, mint amivel tojást is lehet festeni (cékla, hagyma héj, kurkuma, stb.). Az összetevőket keverjük homogénre.

A homogén masszát formázzuk, és hagyjuk megszáradni. Ha kicsit hígabb lett a massza, akkor tegyük formába. 

A forma elkészítéséhez pont jó méretű az a kemény papírhenger amire az alufóliát tekerik fel. Ebből vágjunk le egy kb 5 cm-es darabot. Az aljára befőttes gumival rögzítsünk papírdarabot, majd mehet bele a massza (2 adaggal lesz tele). Ez vastag ahhoz, hogy letépjük, ezért ebből majd majd úgy kell kitolni a krétát, de ezért újra használható. Ha éppen nincs kéznél ilyenünk, akkor egy wc papír gurigát hosszában vágjunk ketté, majd ragasztószalaggal ragaszuk össze úgy, hogy az alját is beragasztjuk. (Ez kevésbé zero waste a ragasztó miatt. Ha sikerült szilárdabb masszát csinálni, akkor ragasztószalag helyett itt is használhatunk befőttes gumikat. Legalább 3 helyen rögzítsük vele a papírt a masszánk körül.) A zewa vízben oldódó wc papír gurigája nem a legjobb választás, mert egy hígabb massza feloldja. 

Legalább 1 napig hagyjuk a formákban krétáinkat. A teljes száradás hőmérséklet függvényében akár több (2-4) napot is igénybe vehet. (Ha nedves a forma akkor 1 nap után távolítsuk el a gyorsabb száradás érdekében.) Vigyázzunk, mert ha nem várunk eleget akkor morzsolódik, és törik a krétánk. Amint teljesen megszáradt, rajzolhatunk is vele. (Kb.1-1.5 hét után már bolti minőségű lett a kréta)




Jó alkotást! 😉
Tünde


Megjegyzések