Mikor elérkezik életünk abba a szakaszába, hogy igenis akarunk és tudunk is tenni valamit a környezetét, egy fenntarthatóbb életért, akkor biztos találkozunk a zero waste életmóddal. Amennyiben szimpatikus, és legalább egy részét magunkénak érezzük, és úgy döntünk belevágunk, máris jön a kérdés, hogy hogyan.
Elsőre nem is olyan egyszerű, legalábbis nekem nem volt, és még most sem az. Még mindig nem érte el a háztartásunk azt a szintet amit szeretnék, de lépésről, lépésre haladunk. Szerintem mindenki megtalálja azt az utat amin eltud indulni, a többi pedig jön magától. A zero waste életmódról rengeteget olvashatunk, akár neten, akár könyvekben olyanoktól, akik mesterei ennek. Én nem vagyok az, de megosztom azt a pár első lépést ami nekem nagyon könnyű volt, és különösebb ráfordítást sem igényelt, csak némi odafigyelést. Többen panaszkodnak, hogy a környezetük nem partner, de tapasztalatom szerint őket is el lehet indítani a megfelelő irányba, de ne várjuk azt, hogy olyan léptekkel haladjanak mint mi. Örüljünk minden apró változásnak. Megfigyelésem szerint az emberek többsége spórolással ösztönözhető.
A teljesség igénye nélkül pár apró lépés a zero waste élet felé:
1. Hulladék kezelés (költség: 0 nehézség: változó/könnyű): ez alatt azt értem, hogy tényleg csak azt dobjuk ki amit nem lehet megragasztani, megvarrni, vagy megjavítani. Ha arra jutottunk, hogy javíthatatlan, akkor gondoljuk át , hogy újra tudjuk-e hasznosítani.
Ha ez sem megy, akkor egy ingyen adom, vagy valami hasonló Facebook csoportba ajánljuk fel, hiszen ami az egyiknek szemét, az a másiknak kincs is lehet. Ha még így sem jártunk sikerrel, akkor a szelektív hulladékgyűjtés szabályai szerint járjunk el mikor kidobjuk. Ez az a pont ahol egy nagyon kedves, 6 éves barátnőm, Blankus nézőpontját megosztom. Szerinte a blogunkból hiányzik az, hogy felhívjuk az emberek figyelmét arra, hogy ne szemeteljenek, ne dobjanak el mindent. (Bízom benne, hogy az egész generáció osztja ezt a nézőpontot).
2.Vásárlás visszaszorítása, racionalizálása (költség: 0, nehézség: változó/jelentős): ez a férjek kedvence, és a sok vásárolni szerető embernek, mint amilyen én is vagyok, (szerencsére javulok, de még nem az igazi) az egyik legnehezebb szerintem. Mit is jelent ez, és miért is zero waste lépés? Egészen egyszerűen annyit jelent, hogy nem veszünk felesleges dolgokat, nem halmozunk olyat, amit lehet nem is használunk el csak azért, mert mondjuk akciós. Tudományosan bizonyított tény, hogy az akció többlet vásárlásra ösztönöz. Ha egyszer sikerül ellenállni, utána már egyre többször fog. 😉
Több helyen olvastam, és tapasztaltam is, ha listával megyünk a boltba, és csak azt vesszük ami rajta van, akkor töredékére csökkenthetjük a kiadásainkat, és a kidobott élelmiszerek mennyiségét is.
Buktatója, hogy előre kell tervezni, ami sok esetben komoly változást igényel, de megéri. Az sem árt, ha nem gyerekkel megyünk vásárolni. (Tipp: lista írásakor gondoljuk át milyen boltba szeretnénk menni, és mit hol találunk. Ha úgy írjuk a listát, hogy egy útvonalon haladva mindent beszerezhetünk, akkor elkerüljük a kószálást, és annak a veszélyét, hogy meglátunk valamit ami megtetszik.)Ruházat esetében érdemesebb inkább több pénzt kiadni egy minőségi darabért, amit évekig hordhatunk, valamint érdemes megfontolni a használt, de minőségi ruha vásárlást is.
3. Bevásárló szütyő (költség: minimális, nehézség: könnyű): ha már egyszer vásárlás, akkor ez a legegyszerűbb dolog. A boltban kapható műanyag szatyrok helyett használjunk sajátot minden vásárláshoz. A legjobb, ha textil szatyrot választunk, de a nagyobb áruházakban, vagy drogériákban kapható újrahasználható műanyag szatyrok nagy része is újrahasznosított műanyagból készült, így jó alternatíva, és egyszerűen beszerezhető.
Ha kreatívak vagyunk, akkor a meglévő nylon zacskókból szőhetünk magunknak szatyrot, vagy varrhatunk, akár egy régi pólóból. Már csak az az egy dolgunk van, hogy ne felejtsük el magunkkal vinni mikor megyünk vásárolni. Ha mégis elfelejtettük, akkor legalább papír szatyrot vásároljunk, ha megtehetjük. Az IKEA és Aldi papír szatyrai elég strapabíróak, jó sokáig használhatók.4. Zöldséges és pékárus zsákok (költség: minimális, nehézség: könnyű): következő lépésként az egyszer használatos műanyag zacskók helyett vegyünk, vagy varrjunk ilyen zsákokat és vigyük magunkkal minden bevásárláshoz. Aki megpróbálkozik a varrással, itt talál részletes leírást.
5. Szűrt víz (költség: változó/jelentős, nehézség: könnyű): ezzel rengeteg PET palacktól kímélhetjük meg a háztartásunkat. Próbaként pár ezer forintért beszerezhetünk szűrőkancsót.
Rengeteg lehetőség közül választhatunk, de minden esetben érdemes kikérni mások véleményét, tapasztalatát mielőtt nagyobb kiadásra szánjuk el magunk. Érdemes annak is utána nézni, hogy a szűrőbetéteket esetleg vissza veszik-e, illetve hogyan kell kezelni. (Én próba képpen Laica kancsót vettem, amivel elégedett vagyok, csak szűrőbetét csere után nem 3x, hanem inkább 5x kell leönteni róla a vizet, mert fura íze van, de utána tökéletes.)6. Fém/üveg szívószál (költség:minimális, nehézség: könnyű): ahol gyerekek vannak, ott biztos előkerül a szívószál kérdése. Ennél egyszerűbb, és hatékonyabb dolog nem sok van, mint venni fém, vagy üveg szívószálakat.
Már minden nagyobb bevásárló központban kaphatók. Érdemes kivárni az akciót, vagy több helyen megnézni, mert jelentős az árkülönbség. Felmerül a rendezvények kérdése. (Már amennyire mostanában ez aktuális lehet) Erre az esetre ott vannak a papír szívószálak, amik ugyan csak egy fokkal, de azért jobbak mint a műanyag. Ilyen esetekben vegyünk inkább azt.
7. Saját doboz használat (költség: minimális, nehézség: könnyű): ha veszünk elvitelre ételt használjunk saját dobozt. Ha nem akarunk erre költeni, akkor csak mossuk el, és használjuk újra amiben előzőleg vettünk. Természetesen beszerezhetünk műanyag mentes ételhordót is, de ha van a háztartásban olyan ami alkalmas erre, akkor használjuk, hiszen az a leginkább zero waste.
8. Mosószer, kiváltása (költség: változó, nehézség: változó): ez is egy olyan téma amivel rengeteget tehetünk a környezetét, és a lehetőségeink is elég sokrétűek.
Legegyszerűbb, és talán a leggazdaságosabb bolti megoldás az ecoegg. Ennek van egy nagyobb, kb. 4000-8000 Ft-os beruházási költsége mikor megvesszük a tojást (ár attól függ, hogy 70, vagy 210 mosásra elegendő gyönggyel vesszük), de utána évi 3-4 ezer forintért megoldott a mosás. Tapasztalataim szerint mindegy milyen illatút veszünk, mert nincs illata, viszont ha jó a mosógépünk, akkor ugyanolyan a teljesítménye mint a szintetikus mosószereké. Sajnos, ha régebbi a mosógép, akkor a makacsabb foltokat nem viszi ki, szappanos előkezelés kell, illetve a fehér ruhák mosásához sem árt, ha adunk mellé 1-2 evőkanál bikarbonátos mosószódát. Ezen kívül jó megoldás lehet a biobubi kínálta ökomószer, flakon újratöltéssel. (Részletek: https://biobubi.hu/utantoltok)
A leggazdaságosabb és tuti öko, az ha gesztenyéből, vagy borostyán levélből főzünk mosógélt. A mosódiót azért nem írtam, mert szerintem az nem jó alternatíva, ha valamit a fél világon át utazhatunk mikor a kertből is összeszedhető hasonló szaponin tartalmú növény.
A lustábbak kipróbálhatják, hogy 5 nagyobb, lehetőleg minél sötétebb borostyán levelet összetépve mosózsákban, vagy zokniban csomózva tesznek a mosógépbe gél főzés helyett, az eredmény szinte ugyanaz lesz. Gesztenyével el ugyanígy járjunk el. 5-6 szem gesztenyét vágjunk félbe, héját szedjük le (elvileg 60°C-ig nem színezi el a ruhákat, de jobb a békesség) és mehet a mosógépbe persze mosózsákban, vagy zokniban. Részletesen találtok a gesztenyés mosásról mindent itt Aki nem bízik a növények erejében ökoanyu oldalán talál leírást, és videót is a folyékony mosószer készítéséről szappanból.
9. Öblítő kiváltása (költség: minimális, nehézség: egyszerű): legegyszerűbb, ha simán elhagyjuk. Sokszor mosok mindenféle öblítő nélkül, mert egyszerűen elfelejtem beletenni. Lényeges különbséget nem szoktam észre venni.
Először a sokat olvasott ecetes, illóolajos öblítőt készítettem, és használtam. Elkészítés: 1 dl 20%-os ecethez 4 dl vízez adunk, és kb. 30 csepp levendulás illóolajat. Összerázzuk, és készen is van. Ecoeggel használva ecet szagúak lettek a ruhák, pedig udvaron szárítottam. Számomra egyedül az Ariel baby sensitive mosógéllel ad jó illatot, de így melyik kezembe harapjak... Azt is megfigyeltük, hogy még ha a friss ruháknak nincs is ecet szaga pár nap a szekrényben, és enyhén, de érezhető az ecet. Ígéretes alternatíva volt a citromsavas öblítő. Most ezt használom, és eddig elégedett vagyok. Ennek semmi szaga, és megvan ugyanaz a jó hatása a mosógépre mint az ecetnek.
Ehhez 2 evőkanál citromsavat oldok fel 5 dl vízben. (Citromsavat nagy kiszerelésben veszem, így nincs extra műanyag, de a gyógyszertárban is lehet kapni papír zacskóban kis mennyiséget, illetve online is akad papír csomagolású.) Nem teszek bele illóolajat, mert sosem éreztem illatát mosás után, és állítólag ugyanúgy lerakódik mint az öblítő, így inkább elhagyom. Illatosításnak a szekrény illatosítását fogom kipróbálni, amit barátnőm hatékonyan használ. ;) 10. Ruha szalvéta/törlő (költség: változó, nehézség: közepes): rengeteg szemetet termelünk a paírtörlő túlzott használatával. Sokszor még akkor is azt használjuk, mikor simán lehetne mást. (Pl.: ablak tisztítás) Ha úgy akarjuk megvenni a papírtörlő alternatívájaként használható ruha törlőkendő hengert, és a ruha szalvétákat, akkor jelentős költséggel kell számolnunk. Ha tudunk varrni, vagy van varró gépünk, akkor fillérekből megtudjuk csinálni magunk. Ez esetben a már nem használt, vagy szakadt textileket is újrahasznosíthatjuk. Próba képpen vehetünk bambusz törlőkendő tekercset is, ami ugyan gépben nem mosható, de többször használható, és komposztálható. Átmeneti megoldásnak jó, és az ára sem vészes.
11. Ne pazarolj (költség: 0, nehézség: könnyű): ezt inkább nulladiknak kellett volna írni, de így is jó. Nem is gondolná az ember, hogy mennyit jelent, ha nem ég feleslegesen a villany, vagy nem folytatjuk a vizet feleslegesen.
Gyerekeknek sokszor el kell mondani, hogy zárd el a csapot amíg mosod a fogad, de a munkahelyemen megdöbbenve tapasztaltam, hogy sok felnőtt is így csinálja, pedig akár 7-8 liter víz is elfolyhat ez idő alatt. (Biztos nem játszottak sokat a Gazdálkodj okosan játékkal). Azzal is rengeteget tudunk tenni, ha energiatakarékos, vagy LED fényforrásokat használunk. Ha van lehetőségünk rá, akkor használjunk megújuló energiát, szerencsére egész jó pályázatok vannak. Ezekkel a környezetnek és a pénztárcánknak is jót teszünk. 12. Nézz körül, gondold újra (költség: 0, nehézség: változó)
Mielőtt beruháznánk valamire nézzünk körül otthon, hogy van-e amit tudunk használni. Tipikus példa erre az üveg tárolók. Mikor az ember elindul a zero waste élet felé vezető úton hajlamos beruházni különböző tárolókra, csatos üvegekre, amik jól mutatnak, pedig a befőttes üveg is tökéletes. Ha nem tetszik a sima befőttes üveg, akkor egyen matricákkal feliratozhatjuk, vagy festhetünk rá. Amennyiben nem vagyunk kreatívak a zöldboltban elég sok féle tároló feliratot lehet kapni. Természetesen nem csak a befőttes üveget használhatjuk, hanem bármit ami otthon van. Még a műanyag edényeinket, egyszer használatos műanyag dobozokat is (ezek valahogy mindig besurrannak a háztartásunkban), hiszen nem ördögtől való, ha már egyszer megvan, akkor használjuk. Ha kidobjuk, és másikat veszünk helyette, az pont nem zero waste.
A lényeg, hogy mielőtt bármire beruháznánk nézzünk körül otthon, hogy van-e olyan ami használható rá, vagy amiből megtudjuk csinálni.
Például irattartó papucs is készíthető karton dobozból, vagy babzsák használhatatlan nadrágból. (Az irattartó leírását ide, a babzsákét pedig, ide kattintva találjátok) Ha további ötletek kellenek, nézzetek szét a blogon, hiszen pont erre van. 😉13. Csináld magad! (költség: változó, (de alacsonyabb mint a bolti) nehézség: változó)
Pont olyan egyszerű, mint amilyennek hangzik. A mosószer és öblítő készítését már kitárgyaltuk, de itt ne álljunk meg, amit lehet, azt készítsük el magunk.
Mi elég sok kenyeret, pékárut kidobtunk, így ráálltam arra, hogy magam sütöm a kenyeret. Azóta jelentősen csökkent a kidobott mennyiség. Találtam egy egyszerű receptet amit addíg alakítgattam amíg a családban mindenkinek elnyerte a tetszését. Csupán 5 perc alatt összedobható (45 perc alatt sül meg, de az nem az én időm). Kenyerek kívül még rengeteg mindent megcsinálhatunk magunk. Befőtt, lekvár, szörp, túró, vaj, sajt, stb. Sokszor túlmisztifkáljuk a dolgokat, és utána sem nézünk hogyan lehet megcsinálni, pedig a felsoroltak nagyon egyszerűek. Mindenki arra bátorítok, hogy nézzen utána, keressen olyat ami számára megfelelő, és vágjon bele!
Egy ideje eljutottunk a családban arra a pontra, hogy ami kellene minden megvan, és felesleges dolgokat nem szeretnénk, így inkább saját magunk készített ajándékokat adunk. Ezek szerintem jobbak, mert személyesebbek, és az ember értékeli a rá fordított időt. Ajándékra egy ötletet itt találtok.
Ezeknél sem kell megállni, gondolkodhatunk nagyban is és, ha van kertünk, akkor csinálhatunk magunk Komposztálót, ráadásul meglévő anyagokból, vagy magas ágyást, aminek a leírását itt találjátok
+1 csomagolás (költség: alacsony, nehézség: könnyű)
Ha már egyszer az ajándékokról beszéltük, akkor beszéljünk a csomagolásról is. Minden képpen olyat javaslok, ami nem egyszer használatos, mint a konyharuha az előbbi linken, vagy vászon szatyor. Ha az előbbi nem megoldható, akkor legalább újrahasznosított legyen. Nem kell nagy dologra gondolni. Gondolom minden családba kerülnek innen-onnan papír ajándék táskák, amik szerencsére elég sokáig bírják. Nálunk ezek körbe járnak már 10 éve, és addig amíg el nem szakadnak használni is fogjuk, remélem még jó sokáig. A gyerekek imádnak csomagolást tépni, és higgyük el, hogy teljesen mindegy mit tépnek szét, a kicsomagolás a lényeg, így az újságpapír is tökéletes, nem kell csomagoló papír. Ha mégsem akarjuk újságpapírba csomagolni az ajándékot, akkor betehetjük egy karton dobozba is vagy bármilyen papírral bevonhatjuk amit találunk. A legjobb a natúr csomagoló papír amit csomagküldő cégek szoktak használni térkitöltésre, vagy csomagolására. Ha ezekre testünk, akár ujjfestékkel, akár lenyomatot teszünk rá, máris egyedi, és szép a csomagolásunk.😉
Amennyiben a felsoroltak közül akár csak egyet kiválasztunk és elkezdjük, rájövünk, hogy mennyire egyszerű, és ripsz-ropsz azt vesszük észre, hogy már mindet csináljuk, sőt bőven 10 fölötti a listánk.
Nem kell túlmisztifikálni a dolgokat, se extra költségekbe verni magunk. Szépen lépésről, lépésre haladva a saját ütemükben elérjük a kitűzött célt.
Hajrá!!!
Tünde
Megjegyzések
Megjegyzés küldése