ZeroWaste karácsonyi csomagolás

Ha tudjuk, hogy mit ajándékozunk, akkor már csak be kell csomagolni. Egyre többen  gondolják úgy, hogy kevesebb hulladékkal próbálják meg kivitelezni a karácsonyt. 


Rengeteg csomagoló anyagot spórolhatunk a következő csomagolási ötletekkel.

1. Ajándék zacskó:
Nálunk az évek alatt rengeteg ajándék zacskó halmozódott fel, ami körbe jár a családban, így elég ritkán kell másba csomagolni, mert már minden méretben vannak annak ellenére, hogy évek óta nem vettünk.
Ezekre a "zacskókra" elég egy új ajándék címke, amit mi is elkészíthetünk.
Hozzávalók: natúr csomagoló papír, olló, filctoll, lyukasztó, ragasztó, földi mogyoró héj, valami amivel odakötjük.

Elkészítés: 5x9 cm-es csíkot vágunk a lapból, félbe hajtjuk és lyukasztóval kilyukasztjuk. (Aki ügyes csinálhatja úgy is, hogy csak a felső lapot lyukasztja át.) Ha szeretnénk a felső lap belsejébe írni, akkor azt tegyük meg. Ezután filctollal rárajzoljuk a választott mintát, esetünkben az angyalt és a télapót, illetve a rénszarvas fejnél a mogyoró héjára orrot, szájat, szemet rajzolunk. A héjakat ráragasztjuk a papírra úgy, hogy a szarvasnak még tudjunk szarvast rajzolni, a tündérnek ez lesz a 2 szárnya, a télapónak pedig a zsákja. Kötünk rá fonalat, vagy valamit amivel rögzítjük majd az ajándékra, és készen is van.

2. Fém doboz:

Szerintem ez egy igazán mutatós, egyszerű és hasznos csomagolás, hiszen kibontása után bármire használható. A kisebbek tökéletesek sütis doboznak. Egy hátrányuk van, az áruk, de ha körbenézünk biztos találunk olyan boltot, ahol elég kedvezően beszerezhetők. Ezekre is tökéletes az előbb leírt ajándék címke. Ha gondoljuk a belsejébe hajtogathatunk egy karácsonyi szalvétát, hogy még szebb legyen. 

3. Ruha zsákok:

Ha tudunk varrni, (vagy ismerünk olyat aki tud) akkor magunk is elkészíthetjük. 
Természetesen vehetünk is, ha nem kivitelezhető a saját készítés.
A saját készítésű zsák előnye, hogy méretre tudjuk varrni, így tuti pont jó lesz. 
Ha nem vagyunk gyakorlott varrók akkor is megtudjuk csinálni. Célszerű pamutvászon anyagot választani, és cikk-cakk ollóval méretre szabni (1cm-es varrás ráhagyásról ne feledkezzünk meg), így nem kell beszegni az anyagot, csak simán végig varrni (mint a legkisebb, első zsák). Tetején egy szalaggal össze kötjük, és készen is vagyunk. Persze az ügyesebbek varrhatnak bele összehúzó szalagot. Ezeknek a zsákoknak a másik nagy előnye, hogy újra használhatók. 

4. Konyharuha vagy terítő

Ajándékot méretétől függően csomagolhatjuk karácsonyi mintás konyharuhába, vagy terítőbe.

Ez esetben a csomagoló anyag maga is lehet egy ajándék, amit utána nem eldobnak, hanem rendeltetés szerűen használnak. Ennek is hátránya egyedül az ára lehet. 
Pont úgy tudjuk használni mint a papírt, csak ez nem szakad, nem gyűrődik, így könnyebb vele dolgozni.
Álló tárgy esetén tegyük a konyharuha közepére, és fogjuk össze a 4 sarkát egy pontban az ajándék fölött. Ezután nyomjuk be egyesével a kiálló részeket, és hajtsunk rá az ajándékra mindig ugyanabban az irányban, majd kössük össze a tetején. Ha szépen eligazítottuk a behajtásokat, egy szalaggal díszíthetjük is, vagy raffiával kössük át. 
Szögletes tárgy esetén a következő egyszerű csomagolást alkalmazhatjuk. Mikor rákötjük a masnit a "kereszt szalag" alatt húzzuk át mindkét szalag véget, mert így jobban tart.
Ezután erre is tehetünk ajándék címkét, vagy díszíthetjük fenyő ággal, toboz manóval, vagy amink van. Persze szalag helyet raffiát is választhatunk, így jobban zero waste lesz.




5. Natúr csomagoló papír

Szerencsére kapható kedvező áron újrahasznosított papírból készült natúr csomagoló papír. 

Ez esetben a lehetőségeink tárháza elég széles. A papírt hagyhatjuk úgy ahogy van, kicsit lehet gyűrni, vagy ha simán hagyjuk akkor festhetünk rá, vagy nyomdázhatunk is. 
Ha vannak nagyobb gyermekeink, akkor jó program lehet a csomagoló papír gyártás. Krumpli nyomdával, vagy sablonnal nyomdázhatunk/ festhetünk rá fenyőfát, vagy amit gondolunk. Kézlenyomatokból is kialakíthatunk egy nagy fát. Engedjünk a fantáziánknak. 
Ha nem szeretnéntk festeni, akkor csináljunk rá díszt. 




Elég egyszerű kis díszt csináltam. 2 citrom (vagy narancs) karikát feltettem a radiátorra, ahol fél nap alatt megszáradt annyira, hogy lehetett vele dolgozni. Sötétszürke cérnával (nem látszik, azért ezt választottam) odakötöttem az egyik fenyőághoz, a másikat pedig a másikhoz. A 2 fenyőágat szintén összekötöttem, és rákötöttem a tobozt úgy, hogy a cérnát befűztem a pikkelyek közé. Ezzel készen is, már csak bele kell tűzni a csomagot átkötő raffiába.

Örömteli készülődést, és áldott, békés ünnepeket kívánok mindenkinek!
Tünde

Megjegyzések