Miért ne költsünk tároló edényekre

Fűszer és egyéb tartók 1. 


Egyszerű a válasz: csináljunk magunk.

A zero/low waste életmód alapja a nem pazarlás, ami azzal kezdődik, hogy nem veszünk felesleges dolgokat. Tudom, hogy ez nagyon nehéz, sajnos én is elcsábulok néha, de már egyre kevesebbszer, és tudom, hogy eljön majd az az idő is mikor már nem fogok. 

Amikor az ember bele kezd ebbe az életmódba nagy a csábítás, hogy bevásároljon mindenféle csilli-villi tárolókat, amiket a konyhában szépen kitesz, és gyönyörködik bennük. Sokan a meglévő műanyag edényeinket is lecserélik üvegre. Na, ez az ami a legjobban a zero waste életmód ellen megy. A meglévő dolgainkat próbáljuk addig használni, amíg csak lehet. Ha pedig megválunk tőlük, akkor adjuk tovább olyannak, aki használja őket.



Mielőtt elrohanunk  a boltba különböző tároló edényeket venni, nézzünk körül otthon, mi az amit tudunk használni. Ha nem vagyunk elégedettek, akkor csinosítsuk ki, alakítsuk át megfelelőre. Most ezekre mutatok pár egyszerű példát. 

1. Lusta módszer:

Vegyünk címkéket a boltban, és ragasszuk rá a kiszemelt tárolóra. Én a zöldboltban vásároltam pár címkét, de biztos több helyen is lehet.
 
A citromsavas öblítőnek, egy régi öblítős üveget használok, amire ráragasztotttam egy citromsav címkét. Lehet nem a legszebb, de a célnak megfelel és a környezetnek is azzal teszek jót, hogy ameddig bírja, addig használom ezt a flakont.
Nem csak vegyszeres címkéket lehet kapni, hanem fűszereseket is, de ha nem találunk, akkor se essünk kétségbe, csináljunk magunk.


2. Fűszeres címkék egyszerűen

Mi sem egyszerűbb, mint ha veszünk zacskós fűszert, és kívágjuk a feliratot, majd ráragasztjuk a kiszemelt dobozra/üvegre cellux (vagy 3M-es ragasztószalaggal).
 
Én több mint 10 éve csináltam ezeket, és pár mosogatáson túl is tartanak. Gyógyszeres, illetve vitaminos dobozok voltak eredetileg, ha jól emlékszem. Tudom, műanyag, de a célnak megfelel, és legalább nem a kukában landoltak. Persze, ha van otthon sok jó pici befőttes, vagy bébi ételes üvegünk, azok még jobbak. (Bébi ételes üvegeket körültekintően válasszuk ki, mert van amelyiknek nem csavarozható rendesen a kupakja.)

3. Festett címkék

Ha összegyűlik pár egyforma befőttes üveg, akkor tuti tárolókat készíthetünk. Amennyiben elégedettek vagyunk azzal, hogy ráírjuk melyikben mi van, akkor csak egy kerámia, vagy üveg tollat kell venni, amit írás után sütőben ráégetve tartósíthatunk (mosogatógép és mosogatás álló lesz), majd szépen ráírni amit szeretnénk.

Ha címke szerűt szeretnénk, akkor fessünk először egy keretet, majd azt feliratozzuk. 
Kerethez csináljunk sablont, főleg, ha több egyformát szeretnénk készíteni. Karton, vagy valamilyen élelmiszeres doboz tökéletes a célra. 
Keret sablon

A választott üvegeimre 4x5 cm-es keretet választottam, 0.5 cm-es vastagságban. Ehhez egy kicsit nagyobb doboz darabot vágtam ki, majd rárajzoltam a keretet. Fontos, hogy hagyjunk legalább 1, vagy 2 olyan részt amit nem vágunk át, különben nem tudjuk tartani a keret vastagságát. Később könnyen kipótolhatjuk ezt a részt, ha szeretnénk. Szikével/sniccerrel vágjuk ki a keretet, majd távolítsuk el a felesleges részt. Ha szükséges vágjuk újra vonal mentén, hogy könnyen, szakadás nélkül kijöjjön.
Keret festés & feliratkozás

Akril festéket választottam, mert több helyen olvastam, hogy üvegre jó, és száradás után vízálló. Nem lett a kedvencem. Nehezebb volt vele dolgoznom, mint gondoltam, de az is lehet, hogy nem elég jó minőségűt vettem. Keret sablont celluxal rögzítettem, majd ecsettel vittem fel a festéket. (Az első üvegnél befolyott a festék a sablon alá, de egy hulladék kartonpapírral visszasimítottam a kerethez, így el is tűnt a tartósnak hagyott rész.) A felirathoz ceruza hegyét mártottam a festékbe, és azzal írtam az üvegre. Nekem könnyebb volt, mint ecsettel, és könnyen lejött a végén, de egy mártással, csak kb. fél betűt tudtam írni. A végeredménnyel nem vagyok elégedett, és még kislányom is megfogdosta száradás előtt, hogy még kevésbé legyen jó. Következő próba a táblafesték lesz. 😉

Addig örömteli alkotást kívánok! 
Tünde

Megjegyzések