Itt a tavasz, elkezdődtek a kerti munkák, a felújítások. Mi ebben az évben új komposztálót és magaságyást készítettünk újrahasznosított alapanyagokból.
Na de kezdjük az elején: hogy miért is jó komposztálni? Azért mert ezzel is csökkentjük a család által termelt fölösleges szemetet. Ha a kukába dobjuk a lebomló hulladékot, akkor a hulladék szállító cégek egyszerűen a szemét telepre ömlesztik a sok egyéb fel nem használt anyaggal együtt. Igaz hogy úgy is lebomlik, de nem hasznosul, hiszen ki akarná kiválogatni a koszos pelenkák, cigaretta csikkek, esetleg ételmaradékos műanyag dobozok vagy ki tudja mi más közül.
Ellenben, ha házi komposztálót készítünk, és 2-3 évente a keletkezett tápanyagban gazdag földet beássuk az ágyásokba vagy a fák tövébe nagyobb szebb termést remélhetünk. De legalábbis biztosak lehetünk benne, hogy rengeteg hasznos tápanyagot juttatunk vissza a föld alá.
Komposztálni szinte bármit lehet amit a természet alkotott. Klasszikusan mindenki a konyhai hulladékra gondol, mint a gyümölcsök, zöldségek héjja, fel nem használható vagy éppen kukacos részei. De ide önthetjük a zöld hulladékot is, mint példál a lenyírt füvet, a kihúzott gazokat vagy éppen az ősszel lehulló leveleket.Na de nézzük miből készíthetünk komposztálót! Szerintem bármiből, csak ne a bolti előre gyártott műanyag verziót vásároljuk meg, hiszen előbb-utóbb abból is szemét lesz. Mi egy elbontott melléképület gerendáit használtuk. Sajnos gerendának már nem igazán lettek volna alkalmasak,ezért méretre vágtuk és egymásra helyeztük öket, majd kívül a sarkoknál egy-egy vas rúddal erősítettük meg a tárolót, hogy még véletlenül se boruljon szét. És íme az eredmény:
Persze szinte bármilyen más bontott, maradék fa anyagból könnyedén építhetünk tárolót magunknak, a lehetőségeknek csak a meglévő anyagok és a fantáziánk szab határt.
Vera
Megjegyzések
Megjegyzés küldése