Mivel nem túl régen vágtam bele a Zero waste életbe a háztartásban még bőven akad olyan ami nem passzol hozzá. Ezektől megszabadulni pedig nem zero waste, így megpróbálom újragondolni, felhasználni őket.
Húsvéthoz közeledve egy cuki kis nasi tartó elkészítését mutatom be lépésről lépésre, amihez több dolgot is újrahasznosíthattok. 😉
Felhasznált anyagok:
bébi ételes üveg tetővel (bármilyen más befőttes üveg is jó),
ablakos boríték (bármilyen fehér papír is jó, csak vágni kell rá egy ablakot)
rózsaszín papír a nyuszi füléhez
fehér és rózsaszín pompom
damil, drót, vagy fekete filc anyag a bajúszhoz (horgászatból maradt damilt használtam ami sajnos fehér volt, így filccel kiszíneztem feketére)
ragasztható szem (opcionális, rajzolható is a szem, úgy jobban közelít a zero waste szemlélethez, de nekem van egy zacskóval...)
Ezeken kívül kell még olló, ragasztó, ceruza, fekete filctoll, és vonalzó, annak aki szereti pontosan kimérni a dolgokat.
Ragasztók közül a stiftet javaslom, mert nem üt át, és egyből ragad.
Elkészítése nagyon egyszerű, 5 -15 perc a segítő kezek függvényében. A már ovis gyerekeket vonjuk be nyugodtan (kis csoportos fiam is lelkesen segített).
Első lépésként távolítsuk el a papírt a tiszta bébi ételes üvegről, majd vágjuk ketté a borítékot.
Az ablakos felét mérjük rá az üvegre úgy, hogy alul és felül körülbelül egyforma részt hagyjunk ki az üvegből, majd a levágott felesleget tegyük
félre, abból lesznek a nyuszi fülei. (Az Unilever üvegeknél adott a távolság az üveg kialakítása miatt.)
(Tipp: ha nem távolítjuk el az eredeti papír ragasztóját, akkor könnyebb, mert pont annyira ragad még, hogy megtartsa a papírt, így nem kell fogni amíg beigazítjuk, ragasztjuk.)
Most, hogy az üveg készen van, beburkoljuk a fedőt is. A boríték másik felének két szélét, ahol
duplán van a papír levágjuk, azt ragasztjuk majd a fedő oldalára. (Lehet teljes csíkot is vágni, mert sajnos nem ér körbe, de akkor is érdemes duplán ragasztani.) A fedő felső felét körberajzoljuk, majd duplán kivágjuk, és a 2 réteget összeragasztva a fedő tetejére ragasztjuk. Ezután ragasztjuk rá az oldalára a levágott csíkokat. Ha túl lóg, akkor a felesleget levágjuk.Az elején félretett maradék papírcsíkot 4 részbe hajtjuk, majd a nyuszi fület úgy rajzoljunk rá,
hogy az alján hagyunk kb 5 mm-es részt amivel rögzítjük majd a fedőre. A füleket kívágjuk és úgy ragasztjuk össze párosával, hogy mindig a fehér fele legyen kívül. A rózsaszín papírból kicsit kisebb, de ugyanolyan formájú fület vágunk ki, 2 db-ot. Mindkét fehér nyuszi fülre ragasztunk 1-1 kicsi rózsaszín fület úgy, hogy az 5 mm-es ráhagyás tetejéről indítjuk. A ráhagyást félbe vágjuk és egyik felét előre, másik felét hátra hajtjuk, majd a fedő tetejére ragasztjuk.
Jönnek a pompompok. Ha van, akkor azt használjuk, ha nincs, akkor készítünk egy fehéret és egy rózsaszínt fonalból, majd az üvegre ragasztjuk.
A fehér lesz a farka ami az ablakos rész aljának közepére megy. A rózsaszín lesz az orra amit a fehér papír közepére ragasztunk. (Tipp: befőttes gumival rögzíthetjük amíg od ragad).
Ha fekete filcből csináljuk a bajúszt akkor ragasztás előtt húzzuk bele az orrba egy nagyobb tűvel. Ha a damilt választjuk, akkor csak simán toljuk át a pompomon.
Ezután már csak meg kell tölteni az üveget valami finomsággal.
Ezzel az egyszerű, gyors, több hulladéknak szánt dolog felhasználásával készült aranyos ajándékkal örömet szerezhetünk a gyerekeknek, de még a barátainknak is. Ha pedig gyerekekkel együtt csináljuk, akkor a közös alkotás öröme mellett jó alkalom ez arra, hogy elbeszélgessünk az újrahasznosítás lehetőségeiről, fontosságáról. Jó érzés megmenteni valamit, új életet adni neki, még ha csak egy üres üvegről van szó, akkor is.
Örömteli alkotást, és húsvétra hangolódást kívánok!
Tünde
Megjegyzések
Megjegyzés küldése