Levendula buzogány

Végre itt a nyár, a jó idő, és nyílik a levendula, az egyik kedvenc virágom. 😍 
A levendula az egyik legsokoldalúbb növény amit ismerek. Először is szép, jó az illata, így tökéletes dísznövény, és még a gondozása is egyszerű. 39 faja, és több hibridje is létezik, többet olvashattok róla Itt.


Emellett ehető, fűszernövényként is használható, de készíthetünk belőle szörpöt, vagy lekvárt, kedvenceim a levendulás barack és körte lekvár. Étkezési célra való felhasználásáról többet megtudhatsz ide kattintva.
Ezeken felül gyógynövényként is használatos. Nyugtató hatásáról sok tudományos cikket publikáltak, így több idegnyugtató, alvást segítő készítmény, vagy tea fő összetevője, illetve levendulával töltött párnácskák is elérhetők, amik segítik az alvást, ellazulást.  Ne feledkezzünk meg moly űző tulajdonságáról se.
Illóolajának a felhasználási köre is sokrétű az aromaterápiától kezdve az ecetes öblítőig. (Gondolom legtöbben a saját készítésű öblítőhöz, kozmetikumokhoz használják, viszont jó tudni, hogy terhesség alatt közvetlenül testre kenve kerülendő, mert alhasi vérbőséget okoz.)

Sokáig csak levágtam, szárítottam, vagy illatatpárnát varrtam belőle, mígnem megláttam ezt a szuper dolgot, és tudtam, hogy ilyen nekem is kell. 
Szerencsére sokkal egyszerűbb, mint első látásra tűnik, így mindenkit csak bíztatni tudok, hogy vágjon bele, és töltse meg a lakást, a szekrényt levendula buzogánnyal. Dekoratív, és mivel "csomagolt", így nem is szemetel még akkor sem mikor már száraz. 

Az elkészítéséhez szükségünk lesz pár szál frissen vágott lenendula virágra, ollóra és vékony lila színű szalagra. (Természetesen más szín, és anyag is használható. 7 mm széles szalagot használtam. )


A fenti képen látható buzogányhoz 15 szál levendulát vágtam. (Persze lehet ennél többet, és kevesebbet is. Attól függően milyen nagy buzogányt szeretnénk, csak páratlan számú legyen.) Ha szekrénybe szánjuk illatosítóként, akkor érdemes olyan virágot választani, amelyiken még csak pár, de legalább 4-5 virág már kinyílt. 


Első lépésként távolítsuk el a leveleket, esetleges hajtásokat a szárról. Ezt egyszerűen, a kezünkkel is megcsinálhatjuk. Ahogy az összes szállal végeztünk, fogjuk csokorba őket úgy, hogy a virágok alja legyen egy helyen, majd a szalaggal kössük át. Ahogy a 3. képen is látszik, amikor átkötjük a csokrot a szalaggal, legalább akkora részt hagyjunk a szalagból, ami a szárak végéig, vagy kicsit tovább lóg, mert a végén is majd ezzel kötjük meg. Ezt a rövidebb szalagrészt egyenlőre rejtsük a virágok közé, hogy ne legyen útban, majd kezdődhet a buzogánykészítés.


A levendula szárait egymás után lehajtjuk a virágokra úgy, hogy közben a szalag másik, (hosszabb) részével körbefonjuk. A szárak egymás után váltakozva, az egyik a szalag fölött, a másik pedig alatta legyen. Ha végig értünk, az összes szárat lehajtottuk, akkor  kezdjük előröl, de most az a szár ami alul volt, az a szalag fölé kerül, ami felül volt, az pedig a szalag alá kerül. Ezt így folytatjuk amíg a virágok végéhez nem érünk. Ügyelni kell arra, hogy feszes, szoros legyen a fonat, hiszen ahogy szárad a levendula lazulni fog, és nem szép, ha szétesik. Mikor kb. a felénél járunk, akkor igazítsuk el a szálakat, hogy egyenletes távolságra legyenek egymástól, így szép lesz a fonat.


Amikor végig értünk, a virágok közé rejtett szalag vég segítségével kössük el a fonatot egy csomóval. Ezután a két szalagot egymáson keresztezte fedjük be egy darabon a szárakat, majd ismét csomóval rögzítsük. A felesleges szárvégeket vágjuk le. A végére köthetünk masnit, vagy akasztót, én az utóbbit választottam, amihez egyszerűen hurkot formáltam a szalagból, és egy csomóval rögzítettem, majd elvágtam. (Így nem lett hulladék szalag)

Készen is van, mehet a lakásba, szekrénybe, vagy ajándékba. Nekem a fényképezéssel együtt 35 perc alatt lett kész, így kb. 20-25 perc amit rá kell szánni, de megéri. Ne is álljunk meg egynél. 



Örömteli alkotást kívánok mindenkinek!

Tünde


Megjegyzések